Ga naar hoofdinhoud
Onderwijs in Frans Hals Museum, leerling kijkt naar stilleven

Floris Gerritsz van Schooten

Stillevens van etenswaren

De ontwikkeling van voedselstillevens

Floris Gerritsz. van Schooten werd in 1585/88 geboren. Het is onbekend waar hij is geboren. Hij overleed in Haarlem in 1656. Hij is vooral bekend om zijn stillevens, zoals ontbijtjes, en keukenscènes. Zijn schilderijen laten zien wat mensen in de 17e eeuw aten. Het werk van Van Schooten laat goed de ontwikkeling van het Nederlandse voedstelstilleven zien. Zijn werk is te bewonderen in het Frans Hals Museum in Haarlem.

Floris Gerritsz van Schooten_Stilleven met haring, oesters en rookwaren

Biografie

Floris van Schooten kwam uit een katholiek gezin dat oorspronkelijk uit Amsterdam kwam. Zijn vader, Gerrit Jacobsz. van Schooten, verhuisde in 1612 naar Haarlem, wellicht vanwege het tolerantere klimaat voor katholieken. In datzelfde jaar trouwde Floris met Rycklant Bol van Zanen, dochter van een rijke Haarlemse brouwer. Ze kregen drie dochters en een zoon. Floris was actief lid van het Sint-Lucasgilde in Haarlem en werd in 1639 zelfs deken van het gilde. Hij overleed in Haarlem en werd op 14 november 1656 begraven in de Grote of Sint-Bavokerk.

Museumgebouw Frans Hals Museum vanaf de buitenkant.

Praktische info

Werk van Floris van Schooten is te zien in het Frans Hals Museum in Haarlem. Het museum bezit vier schilderijen van zijn hand, waaronder Stilleven met haringen, oesters en rookgerei (ca. 1625). Deze werken zijn onderdeel van de collectie 17de-eeuwse schilderkunst van het Frans Hals Museum. In de museumwinkel zijn publicaties over stillevens en de collectie verkrijgbaar.

Bekijk openingstijden

Topstukken van deze kunstenaar in het museum

Activiteiten

FRANS HALS MUSEUM

Groot Heiligland 62, Haarlem

Dinsdag t/m zondag geopend

van 11.00 - 17.00 uur

Blijf op de hoogte

Meld je aan voor onze nieuwsbrief