Ga naar hoofdinhoud
Anto López Espinosa door Alvaro Chior. Beeld voor Frans Hals Museum Hier en nu

Frans Hals Museum presenteert Hier en Nu

dinsdag 11 februari 2025

Het Frans Hals Museum presenteert Hier en Nu op 21 en 23 februari met werk van Heleen Blanken, Anto López Espinosa en Hala Namer (AKA LazerGazer). Het vertrekpunt in dit programma is een poëtische zoektocht - voorbij aan binaire indelingen, zoals gender.

In de 17de-eeuwse Vleeshal komen performance, video, installatie en geluidskunst samen. De kunstmatige grenzen tussen mens, natuur en technologie vervagen en hiërarchie verdwijnt. Het traditionele wereldbeeld met de mens centraal wordt uitgedaagd: mens, dier, natuur en technologie zijn gelijkwaardig. Collectiviteit boven het individu, onderlinge verbondenheid in plaats van verschillen. Hier en Nu laat drie heel verschillende kunstwerken samensmelten tot een collectieve zoektocht naar nieuwe manieren van bestaan.

On your return, you offered me a hand full of voices (2022-2025) is een lip-sync performance door Anto López Espinosa. Een fabelachtige performance waarin het verhaal van een hert (de performer) en de jagers (het publiek) zich ontvouwt. Espinosa laat zich inspireren door klassieke rolverdelingen binnen hun familie. De kunstenaar transformeert in een hert en komt tegenover de mannelijke rol van de jager te staan - het publiek. Het metaforische conflict van binaire structuren – jager en prooi, man en vrouw – wordt uitgedaagd. Het doel: de weg verbreden naar alternatieve vormen van liefde.

Abiosis (2022-2025) betekent ‘de afwezigheid van leven’. Volgens de oersoeptheorie kan leven – onder specifieke omstandigheden – ontstaan uit niet-levende materialen. Dit is de inspiratie voor Heleen Blanken. Net als in de natuur, past Abiosis zich aan aan waar deze op dat moment is te zien. Door water, licht en de natuurlijk omgeving ondergaat de installatie een voortdurende evolutie. In het Frans Hals Museum zie je Abiosis in een kunstmatige omgeving en komt de nadruk te liggen op het mechanische wezen.

Abiosis verkent onze positie in het universum. Hebben toekomstige technologieën de kracht om nieuw leven te genereren? En valt technologie uiteindelijk samen met de natuurlijke orde?

TITEL (2025) is een beklemmende en introspectieve soundscape die de kwetsbaarheid van het geheugen onderzoekt. Met opnames en analoge tapeloops bevraagt Hala Namer (AKA LazerGazer) de herhalende en tijdelijke aard van geluid. Wat blijft bestaan wanneer het geheugen –- gevormd door ervaringen van onderdrukking en geweld – tot het breekpunt wordt gedreven? Namer omarmt instabiliteit en beweging in geluid om te reflecteren op culturele en historische wonden.

In de Verweyhal is het videowerk What the Heart Wants uit de eigen collectie van Cécile B. Evans te zien. Deze video gaat over de relatie tussen mens en technologie en de toenemende invloed van technologie op de gevoelens die tussen beide worden gekoesterd en uitgewisseld.

Voor één weekend in het Frans Hals Museum.
Hier en nu.

Over de kunstenaars

Anto López Espinosa

Anto López Espinosa maakt performatieve werken die taal, geluid en poëzie omvatten. Centraal in hun werk staat het onderzoeken en ontrafelen van queerness, op poëtische wijze. De kunstenaar creëert lip-sync-performances die de blik van de toeschouwer op alternatieve genderexpressies zowel uitdagen als fascineren.

Hala Namer (AKA LazerGazer)

De interdisciplinaire praktijk van Hala Namer onderzoekt design als instrument om systemisch geweld – ingebed in geschiedenissen van onderdrukking – te bekritiseren. De Syrisch-Koerdische kunstenaar creëert ervaringen waarbij de beleving van horen en zien wordt vervlochten en uitgedaagd.

Heleen Blanken

Heleen Blanken werkt op het snijvlak van installatiekunst, nieuwe media, cinematografie, scenografie en sculptuur. Haar artistieke praktijk richt zich op de complexe relatie tussen de mens en natuur. Ze bestudeert traditionele tegenstellingen - zoals organisch versus kunstmatig en analoog versus digitaal - en stelt zo vragen over ons begrip van de natuurlijke omgeving. Daarmee schetst ze speculatieve, futuristische scenario’s.

Foto Anto López Espinosa: Alvaro Chior
Foto Hala Namer: Snorre Petlund
Foto Heleen Blanken: Lieke van Kalken

Meer informatie

FRANS HALS MUSEUM

Groot Heiligland 62, Haarlem


Dinsdag t/m zondag geopend
van 11.00 - 17.00 uur

LOCATIE HAL

Grote Markt 16, Haarlem

Tijdelijke tentoonstellingen met
moderne en hedendaagse kunst

Blijf op de hoogte

Meld je aan voor onze nieuwsbrief